Powrót na stronę główną Powrót do działu o książkach

Recenzja powieści "Księga cmentarna" Neila Gaimana.


 


            Neilowi Gaimanowi dałam szansę i okazało się, że jako autor współczesnych przypowiastek dla dzieci radzi sobie naprawdę doskonale. "Księga cmentarna" to bardzo sprawna opowieść o pewnym chłopcu, którego rodzina mieszkająca w sąsiedztwie starego, nieczynnego cmentarza - ostoi przyrody i pomnika lokalnej historii, zostaje zamordowana przez skrytobójcę. Morderca czyha także na najmłodszego członka rodziny- naszego bohatera, który jest zaledwie raczkującym niemowlakiem. Jednak dzieciak wiedziony zamiłowaniem do samodzielnych pełzających wędrówek i zaintrygowany uchylonymi drzwiami, wymyka się z domu i trafia na cmentarz. Tam zaś zostanie przygarnięty przez swoich nowych rodziców państwa Owensów. Historia ta byłaby może nieco makabryczna z uwagi na mord zbiorowy, i duszoszczipatielna z uwagi na Owensów, którzy zyskują dziecko, którego zawsze chcieli, gdyby nie fakt, że wypadki te dzieją się późną nocą, a państwo Owensowie są - jak by to ująć - nie tak znowu całkiem żywi. I to od wielu lat.
            "Księga cmentarna" to taki odpowiednik "Shreka". Jednocześnie dobra rozrywka dla rodziców i dla ich pociech, przy czym dla tych ostatnich także z pewnym walorem edukacyjnym. Uważam bowiem, że ta powieść nadaje się bardzo dobrze do oswajania młodszej młodzieży ze śmiercią, ale też z życiem.
                                             
            Jeśli zaś mowa o rodzicach, to na pewno docenią dobry warsztat autora i stworzony przez niego klimat - umiejętnie dawkowane napięcie, makabreska przyprawiona odrobiną grozy, ale jednak podana w trochę bajkowo bezpiecznym sosie. Nie bez znaczenia będzie też z pewnością, że czyta się "Księgę cmentarną" może bez wypieków na policzkach, ale naprawdę sprawnie i szybko. Przypuszczam, że wielkie zasługi położyła tu tłumaczka - Paulina Braiter, dzięki której tekst z pewnością nie traci niczego z klimatu i pewnego rodzaju nonszalancji językowej oryginału. Na szczególne słowa uznania zasługuje sposób przełożenia pojawiających się tu i ówdzie tekstów przyśpiewek i rymowanek utrzymanych w klasycznym, angielskim klimacie.
            Ciekawy pomysł, nawet jeśli pewne fragmenty jego wykonania zdają się być znajome skądinąd ("Danse macabre" podejrzanie kojarzy mi się z "Gnijącą panną młodą"), rzetelna nie pozbawiona iskry bożej realizacja, doskonałe tłumaczenie. Może nie jest to niezawodny przepis na arcydzieło literatury białego człowieka, niemniej "Księga cmentarna" przywraca mi trochę wiary w Neila Gaimana. Boję się tylko, że niedługo możemy się doczekać jej adaptacji komiksowej, telewizyjnej, a kto wie, może nawet Neil Gaiman zechce zawojować rynek gier komputerowych. Ten typ tak ma. Niemniej powieść godna polecenia w kategorii sprawna, lekka rozrywka. Fajnie się czyta.

Stella


autor: Neil Gaiman
tytuł: Księga cmentarna
tytuł oryginału: Graveyard Book
język oryginału: angielski
miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2008
wydawca: Mag


W sieci, związane z tematem:
Neil Gaiman - blog w polskiej wersji językowej
Neil Gaiman - strona oficjalna
Neil Gaiman.net
The Neil Gaiman Visual Bibliography
Oficjalna strona wydawnictwa Mag
Z planu "Koraliny"
Neil Gaiman - Summary Bibliography w Internet Speculative Fiction Database
Rozmowy z Neilem Gaimanem w serwisie "Otium"
Neilgaimania
The Dreaming - Neil Gaiman Fan Page
Neil Gaiman's The Graveyard Book Video Tour
"Księga cmentarna" Neila Gaimana w serwisie Ksążki.TV
Neil Gaiman - serwis dla młodszych czytelników
Neil Gaiman's Journal
Neil Gaiman Wiki
Neil Gaiman's Never Wear
A Study in Emerald by Neil Gaiman, Free Audio Story
Artykuł z Time
Neil Gaiman w MySpace