Powrót na stronę główną Powrót do działu o książkach


Recenzja książki "Wy mnie jeszcze nie znacie" Leszka Mazana


            Dla zdeklarowanych miłośników Szwejka "Wy mnie jeszcze nie znacie!" autorstwa naczelnego polskiego szwejkologa Leszka Mazana będzie lekturą obowiązkową. Ja, która sztandarowe dzieło Jaroslava Haska darzę dużą estymą, choć nie stawiam go w najściślejszej czołówce moich ulubionych, szczerze mówiąc z tej lektury jestem zadowolona w stopniu umiarkowanym.
           Trudno jest określić czym właściwie jest "Wy mnie jeszcze nie znacie!". Mam nieodparte wrażenie, że to bardzo luźny zbiór przeróżnych krótkich, a nawet króciutkich form stanowiących rozwinięcie niektórych zagadnień szczegółowych poruszonych w "Przygodach dobrego wojaka Szwejka". Tak też z lektury "Wy mnie jeszcze nie znacie!" możemy się dowiedzieć kim mógł być pierwowzór (właściwie pierwowzory) Szwejka i innych postaci pojawiających się w powieści w ramach anegdotycznych przywołań, w których Szwejk celuje, lecz nie tylko w tych ramach. Można prześledzić prawdopodobny szlak bojowy Szwejka. Wreszcie można się dowiedzieć paru interesujących rzeczy o historii rodu cesarskiego, czy poznać szczegóły zamachu w Sarajewie, procesu i dalsze losy Gawriło Principa. Wreszcie można również zapoznać się z przykładami praktycznego zastosowania szwejkowych mądrości w aktualnej polskiej rzeczywistości, czy poznać historię wydań powieści. Bywa śmiesznie, bywa refleksyjnie czy pouczająco (historia Legionu czeskiego i carskiego złota). Jednak koniec końców nie jestem zachwycona.
           Chyba ta podobna zupełnie do niczego forma, czy właściwie dość przypadkowy zlepek różnych króciutkich form, spowodowała że się zmęczyłam tą skądinąd interesującą lekturą dużo bardziej niż przewiduje regulamin CK Armii. To samo jest powodem, że nie bardzo jestem w stanie napisać o "Wy mnie jeszcze nie znacie!" czegokolwiek więcej. Może poza tym, że rzecz wydana jest naprawdę bardziej niż przyzwoicie - w twardej oprawie, niestandardowym formacie i z ciekawą szatą graficzną.
           Niemniej jednak jest to lektura szczególna, przeznaczona raczej dla ścisłego (co przecież nie musi oznaczać nielicznego) grona zdeklarowanych miłośników Dobrego Wojaka.


Stella
autor: Leszek Mazan
tytuł: Wy mnie jeszcze nie znacie, czyli wszystko o Szwejku i jego Najjaśniejszej Epoce
wydawca: Oficyna Wydawnicza Anabasis
miejsce wydania: Kraków
data wydania: 2003
nr wydania: I
liczba stron: 580
kategoria: literatura piękna
akwarele na okładce i stronach tytułowych: Andrzej Kowalczyk
opracowanie graficzne: Ziemowit Kościelny
wybór i układ ilustracji: Andrzej Kowalczyk i Ziemowit Kościelny
okładka: twarda


W sieci, związane z tematem:
"Wy mnie jeszcze nie znacie!" - o nowym przekładzie prozy Haska autorstwa Antoniego Kroha
Jaroslav Hasek - strona fanowska
Fragment książki "Wy mnie jeszcze nie znacie" Leszka Mazana w serwisie Onet Czytelnia