Powrót na stronę główną Powrót do działu o książkach

Relacja ze spotkania autorskiego Anny Kańtoch i Jakuba Ćwieka w katowickim EMPIK-u.

*****
            10 marca 2006 r. w katowickim Empiku odbyło się spotkanie autorskie z Anną Kańtoch i Jakubem Ćwiekiem prowadzone bardzo sprawnie i inteligentnie przez Annę Górę i Krzysztofa Wójcikiewicza, czyli osoby, które się znają na rzeczy :)
            Było to pierwsze w mojej "karierze" spotkanie autorskie dlatego nie jestem w stanie porównać go z innymi, to oczywiste. Tym niemniej uważam, że miało wprost wzorowy przebieg - tu ukłon w stronę Autorów i Prowadzących.
            Padło bardzo wiele ciekawych pytań dotyczących warsztatu pisarskiego, sposobu przygotowania się do pisania powieści/opowiadań, inspiracji, sposobów konstruowania postaci, początków pisarskiej przygody, planów na przyszłość.
            Między innymi dowiedziałam się, że Anneke i Kubę Ćwieka łączy to, że obydwoje zaczęli pisać już w wieku bardzo szczenięcym. Natomiast jeśli chodzi o informacje bardziej praktyczne z punktu widzenia czytelnika, to dowiedzieliśmy się, że Anneke kończy swoją przygodę w realiach świata skonstruowanego na potrzeby "Miasta w zieleni i błękicie" i opowiadań o Domenicu Jordanie. Na ukończeniu ma kolejną powieść, która stanowić będzie urban fantasy. Jakub Ćwiek jest w trakcie pisania horroru, ale ostatnio odłożył trochę sprawę na bok, jak sam przyznał. Napisał również scenariusz do komiksu i na ukończeniu są rozmowy z grafikiem. W prywatnej rozmowie dowiedziałąm się też w jaki sposób tworzy się scenariusz do komiksu, a przynajmniej jaką technikę stosuje Jakub Ćwiek. Nie chcę być niedyskretna, ale mogę chyba zdradzić, że rozrysowuje na kartce układ kadrów w których zamieszcza opisy dla grafika dotyczące sposobu kompozycji w kadrze, ustawienia postaci, a następnie rysuje "dymki", w które wpisuje kwestie. Podobno taką samą techniką pracuje Gaiman, który zdaje sie być dla Jakuba Ćwieka wzorcem.
            Ogólnie spotkanie było bardzo interesujące i owocne :)

Stella