Powrót na stronę główną Powrót do działu o książkach

Recenzja powieści "Wyznania Katarzyny Medycejskiej" C.W. Gortner


            C.W. Gortner jest autorem powieści popularyzujących postaci historyczne, szczególnie nietuzinkowych kobiet. Mnie trafiła się na warsztat postać Katarzyny Medycejskiej. Ogółem Katarzyna jest cokolwiek kontrowersyjną osobą. Przypisuje się jej między innymi autorstwo Nocy Świętego Bartłomieja. Tymczasem Gortner stawia sobie za cel przedstawienie Katarzyny jako normalnego człowieka. Stara się wprowadzić atmosferę sympatii dla Medyceuszki poprzez prezentowanie jej w optyce zwyczajnej osoby uwikłanej w okoliczności od niej całkowicie niezależne, prezentując jej rozterki, nieszczęścia, trudne doświadczenia, które kształtowały jej charakter. Stara się tak bardzo pisać o Katarzynie z sympatią, współczuciem i zrozumieniem, że wychodzi to mocno nienaturalnie. Szczególnie, że co tu dużo gadać, materiału z którego mógłby zrobić dobry użytek ma tutaj doprawdy niewiele.
                                                       
           Ostatecznie wychodzi na to, że z jednej strony Gortner chce zaprezentować swoją bohaterkę jako jednego z najbardziej realnie liczących się graczy na politycznej scenie ówczesnej Europy, ale z drugiej strony to jednak mocno kłóci się z próbami usprawiedliwienia działań czy zachowań Katarzyny jej bezsilnością i bezwolą. Odnosi się wrażenie, że Noc Świętego Bartłomieja po prostu ot tak, stała się. Wypadek przy pracy, nikt tego nie chciał, a już najmniej sama Katarzyna Medycejska. Wojen religijnych we Francji też absolutnie nikt nie chciał (może za wyjątkiem czarnych charakterów - Gwizjuszy) . Przeciwnie wszyscy, z Madyceuszką na czele, ze wszystkich sił starali się nie dopuścić do eskalacji konfliktu, tylko że po prostu nie wyszło. I tak dalej. Ostatecznie lektura pozostawiła mnie samą w obliczu pytania o to dlaczego Katarzynę Medycejską miałabym traktować jak jedną z najważniejszych i najbardziej znaczących postaci XVI-to wiecznej Francji i Europy, skoro w istocie rzeczy była - jak można wnosić w oparciu o lekturę "Wyznań Katarzyny Medycejskiej" - jedynie bezwolną kukiełką. Do tego na kartach tej powieści dodatkowo mocno papierową.
           Niemniej przeczytało się, co oznacza, że przeczytać się dało. Nic ponadto. Nie polecam.

Stella
Tytuł: Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Tytuł oryginału: The Confessions of Catherine de Medici
autor: C.W. Gortner
ISBN: 978-83-245-7888-7
data wydania: 03-10-2011
wymiary: 155x230 mm
liczba stron: 440
wydawnictwo: Książnica
przekład: Paweł Korombel


W sieci, związane z tematem:
Prawdziwa twarz Katarzyny Medycejskiej (audycja Programu 2 Polskiego Radia z dnia 16 marca 2012 r. - rozmowa Hanny Marii Gizy z prof. Andrzejem Karpińskim z Instytutu Historycznego UW)
Oficjalna strona autora
David Thomson "Renaissance Paris: Architecture and Growth, 1475 - 1600."
"Memoirs of Marguerite de Valois" - cały tekst w ramach projektu Gutenberg
Les portraits de Catherine de Médicis (1519-1589)
Catherine de Médicis: Lettres aux Étampois, ou sur l’Étampois 1587
Portrety doby rensesansu we Francji
"Wyznania Katarzyny Medycejskiej" na blogu "Co czyta Malita"